Streszczenie lektury szewczyk dratewka

Pobierz

Głównym bohaterem jest Szewczyk Dratewka, młody i ubogi szewc, który jest dobry i niesie pomoc ludziom oraz zwierzętom.szewczyk dratewka.. Bajka Janiny Porazińskiej opowiada o pewnym biednym rzemieślniku - tytułowym Szewczyku Dratewce - który nieustannie przemierza wsie i miasteczka w poszukiwaniu starych butów do zreperowania.. Pomaga kolejno: mrówkom, pszczołom, cyrankom (kaczkom) i uwięzionej pannie z wieży.. Z lektury tej można nauczyć się, że każdy czyn będzie nagrodzony.. Get started for free!Szewczyk Dratewka - Motyw czarownicy/wiedźmy Czarownica - negatywny bohater, często pojawiający się w baśniach.. Głównym bohaterem jest Szewczyk Dratewka, młody i ubogi szewc, który jest dobry i niesie pomoc ludziom oraz zwierzętom.. Jak każda baśń, tak i "Szewczyk Dratewka" ma swoje przesłanie.. Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło.Lektura ta została wydana w 1961 roku w zbiorze baśni pod tytułem "Czarodziejska księga".. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej - strona 3.. Okrutna, złośliwa i przewrotna wiedźma jest jedyną przeszkodą na drodze dwójki bohaterów do ich szczęścia.Panna z wieży - charakterystyka • Szewczyk Dratewka Panna z wieży - piękna, młoda dziewczyna uwięziona przez czarownicę w wieży..

Morał płynący z lektury.

Szewczyk Dratewka był biedny jak przysłowiowa mysz kościelna.. Streszczenie.. b .Słuchowisko będące efektem projektu Laboratorium Bajki - Porazińska.130 lat.Przez cały rok w Przedszkolu nr 79 i Prywatnym Przedszkolu Motylek w Lublinie czy.Lektura ta została wydana w 1961 roku w zbiorze baśni pod tytułem "Czarodziejska księga".. Ubrany w liche odzienie, zniszczone skórzane buty mając za .Masz problem ze zrozumieniem utworu Szewczyk Dratewka?. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Janina Porazińska "Szewczyk Dratewka" Żył sobie raz szewczyk Dratewka.. Wymyśla skomplikowane prace (przebieranie maku i piasku, połów złotego klucza, rozpoznanie pięknej panny spośród dziewięciu dziewcząt), aby zniechęcić pojawiających się zalotników.,,Szewczyk Dratewka" został wydany w 1961 roku, w zbiorze baśni pt. ,,Czarodziejska księga" (inne tytuły utworów z tego zbioru: ,,Siostra siedmiu kruków .Find and create gamified quizzes, lessons, presentations, and flashcards for students, employees, and everyone else..

Żył sobie pewien szewczyk, którego nazywano Dratewką.

Zajmował się szyciem butów, ale zajęcie to nie przynosiło mu zbytnich dochodów.. Czym Szewczyk zgarnął mrówkom mrowisko?. Aby liche odzienie na grzbiecie, aby podarte skórzniaki na nogach, aby torba, a w niej kromka chleba — cały to był jego majątek.Lektury (19859) Literatura (12837) Obyczaje (3694) Plastyka (19046) Poezja (12539) .. szewczyk dratewka streszczenie?. W czasie jednej z wypraw przytrafiają mu się trzy przygody - natrafia na mrowisko rozrzucone przez .Szewczyk Dratewka - młody, ubogi szewc, zarabiający na życie łataniem starego obuwia.. Jest odważny, potrafi przeciwstawić się złej wiedźmie.Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej - strona 2.. Posiadał zaś tylko torbę i skromne ubranie.Szewczyk Dratewka z królewną zamieszkali w zamku i wiedli długie i szczęśliwe życie.. Kto podziękował Dratewce w imieniu kaczek?. 1Środki dydaktyczne: egzemplarze lektury "Szewczyk Dratewka" dla każdego ucznia, karty z tytułami wydarzeń w lekturze, ilustracje wydarzeń , tabelki z rzeczownikami do uzupełnienia, plątaninka literowa z hasłem, kredki, klej, nożyczki, zszywacz,tekst z lukami.Szewczyk Dratewka (179552) - Porazińska Janina - Książka, recenzja, streszczenie Szewczyk Dratewka Porazińska Janina Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Data wydania: b.d Kategoria: Dla dzieci ISBN: 83-10-10937-7 Liczba stron: 21Plik Szewczyk Dratewka.doc na koncie użytkownika aspol • folder lektury kl.2 • Data dodania: 13 wrz 2009Test wyboru sprawdzający znajomość lektury Janiny Porazińskiej " Szewczyk Dratewka" 1.Co Szewczyk Dratewka miał w torbie?.

Szewczyk Dratewka - streszczenie, plan wydarzeń.

Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Lektury.. Czym zajmował się Szewczyk wędrując od wsi do wsi?. Bohater o dobrym sercu, wrażliwy, współczujący.. a) kromkę chleba b) dwie bułki c) rogala 2.. Dobre rzeczy zdarzają się osobom, które pomagają innym, dlatego warto to robić.Szewczyk Dratewka - streszczenie .. iedak był z niego a biedak!. a) szył ubrania b) naprawiał garnki c) łatał obuwie 3.. Charakterystyczną cechą baśni jest przenikanie się dwóch światów: rzeczywistego (realnego) i fantastycznego.Test na podstawie lektury "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej 1.. Przewidywane osiągnięcia uczniów: Uczeń: • dodaje i odejmuje w zakresie 20, • wypowiada się na określony temat, • wyodrębnia wydarzenia w utworze, • ustala kolejność zdarzeń w lekturze, • zwraca uwagę na cechy bohatera godne naśladowania,Szewczyk Dratewka - Definicja baśni Baśń to gatunek epicki, narracyjny, nawiązujący do tzw. literatury ludowej..

Dzięki czemu szewczyk zyskał wdzięczność kaczek?


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt